Pečeň je skutočne jedinečným orgánom. Od iných sa odlišuje nielen svojou nadštandardnou veľkosťou, ale aj výnimočnou regeneračnou schopnosťou. Teda, napriek tomu, že sa neustále poškodzuje, dokáže sa sama „opravovať“. No…
Pestrec mariánsky je vskutku zaujímavá rastlina, ktorá sa veľmi často označuje aj ako bodliak na pečeň. A to najmä vďaka tomu, že prináša skutočne blahodarné účinky na náš najväčší vnútorný orgán. Avšak, priaznivo vplýva tiež na ďalšie časti tela. Existuje tak veľká pravdepodobnosť, že dokáže zlepšiť aj váš život. Pýtate sa, ako?
Ako vyzerá bodliak na pečeň?
Pestrec mariánsky je mnohými nazývaný ako „bodliak na pečeň“ práve kvôli tomu, že na prvý pohľad výrazne pripomína bodliaky rastúce na Slovensku. Stretnúť sa však môžete aj s názvom ostropestrec. Táto rastlina dorastá do výšky 60 – 150 centimetrov, pričom plod dozrieva na začiatku jesene, najčastejšie v septembri.
Ostropestrec pripomína bodliak nielen svojím vzrastom, ale aj rôznymi detailmi. Napríklad, výraznými listami. Alebo kvetmi, ktoré majú červeno-fialovú farbu. Zároveň však treba dodať, že s pestrecom sa v našich končinách len tak ľahko nestretnete. Prirodzene rastie na Kanárskych ostrovoch, kde má ideálne podmienky pre správny vývin. Nájdu sa aj ľudia, ktorí ho pestujú na Slovensku, avšak zvyčajne len ako okrasnú rastlinu.
Plod pestreca – najdôležitejšia časť
Najvýznamnejšou časťou pestreca, pre ktorú je tak preslávený po celom svete, je plod. Ten obsahuje veľa cenných zložiek podstatných pre ľudské telo. Predovšetkým, silymarín. Ide o antioxidant, ktorý je dokonca ešte silnejší než vitamín C alebo E a prináša veľa priaznivých účinkov na pečeň. Avšak, nájdete v ňom taktiež nenasýtené mastné kyseliny dôležité pre správne vstrebávanie vitamínov a minerálov do tela.
Ako zužitkovať plod pestreca?
Existuje viacero spôsobov, ako môžete cenné zložky z plodu pestreca mariánskeho prijať do svojho tela. Tým najúčinnejším a najobľúbenejším je priame konzumovanie drveného plodu. Ten obsahuje najviac zdraviu prospešných látok a ľahko sa užíva. Stačí ho nabrať na lyžičku, zjesť a zapiť aspoň 3 decilitrami vody. Alternatívne si viete zakúpiť čaj alebo olej z pestreca. Treba však počítať s tým, že tieto formy majú menej cenných látok ako čistý drvený pestrec.
Vedeli ste, že: Pokiaľ je plod pestreca vystavený vode s teplotou viac ako 40 °C, dochádza k ničeniu silymarínu a ďalších dôležitých látok? Práve preto je najlepšie konzumovať ho v surovej podobe, bez dodatočných úprav.
„Bodliak“ a jeho prospešné účinky na pečeň
Pestrec mariánsky, bodliak na pečeň, pomáha urýchľovať regeneráciu buniek pečeňovej membrány, znižuje zápal a pôsobí ako prevencia rôznych vážnych ochorení, napríklad cirhózy. Tým, že ozdravuje pečeň, zároveň zlepšuje fungovanie rôznych procesov v organizme.
Správne vyživená a chránená pečeň sa dokáže ľahko vysporiadať s rozličnými jedmi a škodlivými látkami, ktoré cez ňu denno-denne prechádzajú.
Vplyv na pokožku
Okrem toho, že ostropestrec vplýva na pečeň, zároveň pozitívne účinkuje aj na ďalšie časti tela. Napríklad, na pokožku. Môže zmierňovať akné či ekzémy. A to práve vďaka silným antioxidačným účinkom, ktoré pomáhajú eliminovať zápal a príčinu problémov. Dokonca, vie urýchľovať hojenie rôznych raniek a kožných nedokonalostí. Napríklad, popraskaných pier či zapálených kútikov.
Nezabúdajte: Na to, aby sa pozitívne účinky pestreca ukázali naplno, je potrebné konzumovať ho dlhodobo, aspoň niekoľko týždňov. Nemôžete čakať, že uvidíte výrazné zmeny na vašom tele už po jednom užití.
Podpora imunity
Vďaka svojim antioxidačným účinkom a obsahu viacerých cenných zložiek vie pestrec podporovať imunitu. Je veľmi dobrým doplnkom výživy napríklad počas jesene a zimy, kedy je telo prirodzene viac náchylné na rôzne vírusové ochorenia.
Zlepšenie trávenia
V neposlednom rade, pestrec je známy aj tým, že dokáže zlepšiť trávenie. Môže pomáhať pri rôznych žalúdočných ťažkostiach, nevoľnosti či problémoch s trávením určitých potravín. Mnohí odborníci ho odporúčajú užívať taktiež pri nadváhe či obezite, keďže vie podporiť metabolizmus a správne zužitkovanie jednotlivých látok z potravy v tele.
Prečo by ste mali pestrec vyskúšať aj vy?
Myslite na to, že pestrec nie je žiadne liečivo. Drvený plod je čisto prírodným produktom, ktorý neobsahuje žiadne konzervanty či iné pridané látky. Teda, organizmus nezaťažuje rozličnými chemickými zlúčeninami ako mnohé priemyselne vyrábané doplnky výživy. Jeho užívanie sa odporúča nielen ľuďom, ktorí už trpia problémami s pečeňou, ale vhodné je aj ako prevencia.
To najlepšie pre vašu pečeň
Toxíny sa dnes nachádzajú prakticky všade. Nemusíte každý deň piť alkohol alebo užívať 5 rôznych liekov. Stačí, že si doprajete zeleninu ošetrenú pesticídmi, prípadne si dáte jedlo s obsahom farbív alebo konzervantov. Pečeň je prirodzene stavaná tak, aby tieto toxíny z jedla efektívne eliminovala a vylúčila von z tela. Dokáže sa sama regenerovať, avšak jej životnosť nie je nekonečná. Keď je pravidelne namáhaná, opotrebúva sa.
Práve preto je dobré podporovať ju drveným pestrecom mariánskym, ktorý jej dodá látky dôležité pre správne fungovanie. Zníži riziko zápalov a urýchli regeneráciu buniek, aby pečeň dokázala efektívne plniť svoje úlohy. Neriskujete tak jej stukovatenie či zákernú cirhózu.
Pocíťte všetky výhody na vlastnej koži
Pri pravidelnom užívaní vám pestrec, odborníkmi uznávaný bodliak na pečeň, vie pomôcť zlepšiť aj imunitu, trávenie či stav pokožky. Tak neváhajte a vyskúšajte si jeho výnimočné účinky na vlastnej koži. Prvotriedny drvený pestrec mariánsky s najvyšším obsahom cenných zložiek si môžete zakúpiť v našom e-shope.