Pestrec mariánsky je vskutku zaujímavá rastlina, ktorá sa veľmi často označuje aj ako bodliak na pečeň. A to najmä vďaka tomu, že prináša skutočne blahodarné účinky na náš najväčší vnútorný…
Pestrec mariánsky (Silybum marianum) je nenápadne vyzerajúca rastlinka, ktorá pripomína bodliak. Pochádza z Kanárskych ostrovov, kde prirodzene rastie vo voľnej prírode. V našich končinách sa stala známou vďaka tomu, že vedecké štúdie preukázali jej pozoruhodný účinok na ľudské telo. Predovšetkým, na pečeň.
Len pre rekapituláciu, drvený plod Pestreca mariánskeho obsahuje cenný antioxidant silymarín, ktorý podporuje regeneráciu pečeňových buniek a chráni ich pred poškodením. Pri pravidelnom užívaní dokáže vyliečiť mnohé najčastejšie ochorenia pečene a slúži ako výborná prevencia zdravotných ťažkostí. Otázka však znie – môže mať táto zázračná bylinka aj nejaké nežiadúce účinky na ľudské telo?
Ako účinkuje Pestrec mariánsky?
Hlavným benefitom Pestreca mariánskeho je skutočnosť, že pochádza zo srdca prírody. Keď si kúpite drvený plod Pestreca, ide o čisto rastlinný produkt, ktorý neobsahuje žiadne chemické aditíva. Práve vďaka tomu je tak bezpečný aj pri dlhodobom užívaní. Do svojho tela neprijímate nič, čo by sa bežne nevyskytovalo v prírode.
Na rozdiel od rôznych liečiv založených na chemických zlúčeninách Pestrec mariánsky nijako nezaťažuje pečeň. Práve naopak, dokáže minimalizovať škody, ktoré na nej spôsobujú toxíny z liekov. Účinné látky z Pestreca zaberajú pomaly a postupne, nespôsobujú organizmu šok a nespúšťajú procesy, ktoré by narušili vnútornú rovnováhu v tele.
Nežiadúce účinky Pestreca – čo hovorí veda?
Vedecké štúdie prestížnych svetových organizácií sa venovali nielen pozitívnym účinkom Pestreca, ale aj potenciálnym nežiadúcim vplyvom. Na čo prišli? Pestrec vo svojej podstate nemá vedľajšie účinky, ktoré by mohli byť pre človeka nebezpečné. Niektoré zdroje však uvádzajú, že v určitých špecifických prípadoch sa môžu objaviť isté komplikácie.
Pestrec a alergie
U väčšiny užívateľov Pestrec nevyvoláva žiadne alergické reakcie. Ako ale upozorňuje National Center for Complementary and Integrative Health, určité úzke skupiny ľudí, ktoré trpia alergiami na rastliny z rovnakého rodu (astrovité), môžu pociťovať menej závažné nežiadúce vedľajšie účinky.
Ľudia s diabetom
Vedecké štúdie prišli na to, že účinné látky z Pestreca vedia ovplyvňovať hladinu cukru v krvi. U ľudí s diabetom typu 2 môže dochádzať k zníženiu hladiny cukru, čomu je potrebné venovať pozornosť. Ak trpíte cukrovkou, neznamená to, že Pestrec nemôžete užívať. Avšak, vopred sa radšej poraďte so svojím lekárom, ktorý vám v prípade potreby odporučí upravené dávkovanie.
Užívanie Pestreca v tehotenstve
Ukazuje sa, že Pestrec mariánsky by mal byť bezpečný aj pre tehotné ženy. Avšak, opäť platí, že pred užívaním v tehotenstve je lepšie poradiť sa s lekárom. Neexistujú totiž jednoznačné štúdie, ktoré by preukazovali, že pri užívaní počas tehotenstva nemôže mať Pestrec vedľajšie účinky. Osobne však Pestrec v tehotenstve neodporúčame!
Riziká pri nadmernej konzumácii
Národné toxikologické informačné centrum uvádza, že pri požití nadmerného množstva Pestreca sa môžu objavovať nežiadúce účinky vo forme hnačky. Pestrec pôsobí mierne laxatívne. Takisto môže niektorým ľuďom zvyšovať krvný tlak. Nejaké závažné zdravotné problémy však neboli zistené.
Interakcie Pestreca s inými látkami
Pestrec je nekonfliktný s inými látkami, ktoré sa prijímajú do tela z bežnej stravy. Taktiež neboli spozorované závažné vedľajšie účinky pri užívaní spolu s liekmi. Ako uvádza Národné toxikologické informačné centrum, nie sú zaznamenané žiadne závažné interakcie Pestreca s inými rastlinami.
Je Pestrec bezpečný?
Ako napovedajú vedecké štúdie, Pestrec je bezpečný takmer pre každého. Pozor si treba dať iba v prípade cukrovky, tehotenstva alebo alergie na rastliny z čeľade astrovité. Pri užívaní dodržiavajte odporúčanú dennú dávku a zbytočne ju neprekračujte, v opačnom prípade sa môžu objaviť laxatívne účinky. Inak sa ale niet čoho obávať a Pestrec viete užívať pravidelne po dobu niekoľkých mesiacov bez toho, aby sa to akokoľvek negatívne odrazilo na vašom zdraví. Práve naopak, očakávať môžete množstvo pozitívnych účinkov.